Program

wystawa światła

Światło

czyli o świetle z innej perspektywy

Po zapoznaniu się z różnymi kolorami, których obserwacja jest możliwa tylko dzięki światłu widzialnemu, stanie przed wami nasza druga stała wystawa, poświęcona mu od zupełnie innej strony. Abyście lepiej mogli docenić, jak ważne jest ono dla nas, postanowiliśmy na sam początek… wyłączyć światło. Wszak wiadomo, że (jak z tą Litwą i zdrowiem) dopiero kiedy coś stracimy uczymy się to cenić, a wzrok jest zmysłem, na którym nauczyliśmy się najbardziej polegać. Wyposażeni w specjalne okulary zanurzycie się w naszą strefę fluo, by zapoznać się z sekretami luminescencji.

Ostatnim przystankiem jest kraina luster i zwierciadeł, by poznać je od podszewki – zarówno te znane nam na co dzień, ze szkła i metalu, jak i te…. naturalne. Tylko w Funzeum dowiecie się jak to jest znaleźć się wewnątrz kalejdoskopu, w którym każda zmiana koloru i kąta padania światła dramatycznie zmienia cały krajobraz. Po zwiedzeniu tego iście nieziemskiego krajobrazu będziecie mieć okazję na niezwykłe przeżycia – i fotki – w jednym z naszych dwóch infinity roomów. W nich poczujecie się jakbyście znaleźli się we wnętrzu nieskończonego szklanego labiryntu, choć tak naprawdę otaczają was tylko cztery ściany.

Zaczynając od emitujących światło minerałów oraz istot żywych, wejdziecie do magicznego miejsca gdzie do rysowania nie są potrzebne kredki, wystarczy wam światło. Wyposażeni w latarki możecie ponieść się emocjom i rysować bez przerwy. Kolejnym przystankiem jest fluo dżungla, gdzie poznacie tajniki świecących elementów pod lampą UV. Wychodząc z wystawy fluo przejdziecie przez serię pokoi, które odpowiedzą na wasze niewyobrażalne pytania, zaczynając od planetarium, przechodząc przez historię lamp kończąc na wystawie Rentgena i RGB.

liczba eksponatów

34

liczba pokoi

13

liczba scenek do selfie

25

czas zwiedzania

60 minut

CO ODKRYJESZ

Luminescencja

Na tej wystawie możemy zaobserwować zjawisko tworzenia światła przez minerały.

Bioluminescencja

Czy zastanawiałeś się czy istnieją zwierzęta, które świecą w ciemności? Otóż istnieją, u nas na wystawie bioluminescencji zobaczysz jakie organizmy żywe emitują światło oraz po co im taka umiejętność.

Fosforescencja

Zjawisko kiedy materiał emituje światło po krótkim naświetleniu, tutaj każdy może zostawić swój cień na ścianie lub namalować coś światłem by zrozumieć jak działa fosforescencja

Promieniowanie UV

Na wystawie UV możesz dowiedzieć się jak działa promieniowanie, na co się dzieli oraz czy jest bezpieczne. Po krótkiej teorii możesz wejść do naszej „Fluo dżungli” i zagrać w świecącą w ciemności koszykówkę.

Planetarium

Na tej ekspozycji dowiesz się dlaczego niebo jest niebieskie a przy zachodzie/wschodzie słońca zmienia kolor, doświadczysz jak działają fazy księżyca oraz co charakteryzuje każdą planetę w naszym układzie słonecznym.

Historia lamp

Tutaj dowiesz się jakie było pierwsze źródło światła i jak z upływem czasu zaczęło ewoluowywać. Zaczynając od ogniska kończąc aż po Diody LED.

Tablica wynalazców

Czy poznaliście już kluczowych w historii wynalazców?

Rentgenoluminescencja

Ta ekspozycja przedstawia jak działa promieniowanie rentgenowskie, kto je wynalazł oraz pokaże nam jak wyglądają prawdziwe zdjęcia rentgenowskie.

RGB

W tym pokoju mamy okazję zobaczyć zjawiskowe obrazy i doświadczyć jak na naszych oczach zmieniają się w inne wersje przy użyciu światła.

DSC_8377

Optyka

Na tej wystawie dowiesz się jak działa mikroskop, oraz będziesz miał możliwość zobaczyć czym jest polaryzacja i załamanie światła.

Historia Luster

Zaczynając od luster wykonanych z miedzi, obsydianu, kończąc na ówczesnych lustrach. Na wystawie luster dowiesz się jak kiedyś wyglądały pierwsze egzemplarze.

Iluzje optyczne

Wykorzystując narzędzia optyczne oraz lustra na tej ekspozycji będziesz mógł doświadczyć klasyczne iluzje jak na przykład True mirror lub Anamorfozę.

Kalejdoskopy

Ta interaktywna atrakcja pozwala dzieciom stworzyć swój własny kalejdoskop. Przy użyciu kolorowych kamyczków, plastikowego pojemnika, luster oraz z małą pomocą pracownika dzieci mają możliwość zobaczyć swój wcześniej ułożony wzór w kalejdoskopie a przy tym dowiedzieć się jak działa taki kalejdoskop.

_MVP4372

Infinity Room

Na naszej wystawie infinity dzieci oraz dorośli mogą zobaczyć nasze dwa pokoje, które odzwierciedlają kalejdoskop, innymi słowy są to pokoje gdzie lustra są ułożone w odpowiedni sposób by iluzja nigdy się nie kończyła.

DSC_7549

Wanna/Disco

Doświadczyłeś już kiedyś leżenia w wannie ale zamiast wody było coś innego? W funzeum możesz położyć się do wanny pełnej kulek i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie!

Mapa wystawy światła

Sprawdź
także

Wystawa

koloru

Odkryj każdy kolor tęczy uwalniając swoją kreatywność. Na wystawie kolorów zapoznasz się z pryzmatem oraz wyruszysz w podróż po tęczy. W każdym kolorowym pokoju poznasz interaktywne oraz multisensoryczne eksponaty! To nie tylko zwiedzanie przez oczy, tutaj masz szansę użyć prawie każdego zmysłu: wzroku, dotyku, węchu i słuchu!

ODWIEDŹ NAS

Kup online
taniej niż w kasie
nawet do 15%!​