Program

wystawa koloru

Kolor

32 ekspozycje, 7 kolorów i tęcza

Najłatwiej przeoczyć to, co na wierzchu, najłatwiej zapomnieć o tym, co nas zawsze otacza: o powietrzu, którym oddychamy, o ziemi, na której stoimy, o grawitacji, bez której nie możemy się obyć. Dlatego, choć nieustannie o nim mówimy i go używamy, kolor – jego istota – jest czymś, czemu nie poświęcamy zwykle zbyt wiele myśli. A przecież kolory od wieków zdobią nasze otoczenie i ciała, były oznaką statusu, mogą poprawić lub pogorszyć nastrój, a nawet przynosić szczęście. Ich brak dlatego jest używany w kinematografii, że jest dotkliwie odczuwalny, przez co pozwala na przekazanie widzowi dodatkowych informacji w sposób całkowicie podprogowy.

Zwiedzając wystawę „Kolor”, w pierwszej kolejności zaprosimy was na krótki, audiowizualny wstęp do koloru. Następnie zaprzyjaźnicie się z pryzmatem – magiczną bryłą, która nakazuje zmianę myślenia, pokazując z jak wielu barw tak naprawdę składa się białe, „bezbarwne” światło. To tu niemal dosłownie zanurzycie się w tęczy, na tyle, na ile to możliwe przy kontakcie ze światłem. Światłem, które według fizyków jest jednocześnie cząstką i falą – no, ale kto by im tam wierzył 😉 (my).

Po bezpośrednim kontakcie z każdym kolorem z osobna, pozwolimy wam wreszcie pobawić się nimi wszystkimi na raz. Najpierw znów przewrócimy wszystko do góry nogami i zamiast mieszać wszystkie kolory tęczy, pokażemy że do ponownego uzyskania koloru białego wystarczy światło czerwone, zielone i niebieskie (czyli RGB: red, green, blue) – dokładnie takie, jak wykorzystywane w ekranach telewizorów czy smartfonów.

Następnie wyruszycie w podróż po tęczy: stanie przed wami otworem siedem pokojów, poświęconym jej kolorom… i jednemu szpiegowi, który choć do niej nie należy, wcale nie znalazł się tam przypadkiem. Oczywiście jednak zrobimy to w typowym, funzealnym, stylu: zamiast zasypać was dziesiątkami informacji na temat, przygotowaliśmy 32 instalacje, pozwalające wejść w bliski kontakt z każdym z kolorów. Jednakże bez obawy! Dla ciekawskich i dociekliwych również się coś znajdzie. To na tym etapie poznacie każdy kolor, jego temperament i zrobicie sobie mnóstwo fajnych selfiaków – a to dopiero początek waszej przygody.

liczba eksponatów

36

liczba pokoi

12

liczba scenek do selfie

37

czas zwiedzania

60 minut

Sprawdź
także

Wystawa

światła

Od zwierciadeł po naturalne i sztuczne źródła światła – poznaj światło od zupełnie nowej strony, zanurz się we własnych odbiciach, wejdź do środka kalejdoskopu lub zagub się w magicznym fluoryzującym lesie!

ODWIEDŹ NAS

10% rabatu
kupując bilet przez internet

KUP BILET ZA BON TURYSTYCZNY