Program

wystawa koloru

CO ODKRYJESZ

Kolor

Ponad 40 ekspozycji, 7 kolorów, pryzmat, tęcza, pokój czarnobiały

Najłatwiej przeoczyć to, co na wierzchu, najłatwiej zapomnieć o tym, co nas zawsze otacza: o powietrzu, którym oddychamy, o ziemi, na której stoimy, o grawitacji, bez której nie możemy się obyć. Dlatego, choć nieustannie o nim mówimy i go używamy, kolor – jego istota – jest czymś, czemu nie poświęcamy zwykle zbyt wiele myśli. A przecież kolory od wieków zdobią nasze otoczenie i ciała, były oznaką statusu, mogą poprawić lub pogorszyć nastrój, a nawet przynosić szczęście. Ich brak dlatego jest używany w kinematografii, że jest dotkliwie odczuwalny, przez co pozwala na przekazanie widzowi dodatkowych informacji w sposób całkowicie podprogowy.

Zwiedzając wystawę “Kolor”, w pierwszej kolejności zaprosimy was na krótki, audiowizualny wstęp do koloru. Następnie zaprzyjaźnicie się z pryzmatem – magiczną bryłą, która nakazuje zmianę myślenia, pokazując z jak wielu barw tak naprawdę składa się białe, “bezbarwne” światło. To tu niemal dosłownie zanurzycie się w tęczy, na tyle, na ile to możliwe przy kontakcie ze światłem. Światłem, które według fizyków jest jednocześnie cząstką i falą – no, ale kto by im tam wierzył 😉 (my).

Po bezpośrednim kontakcie z każdym kolorem z osobna, pozwolimy wam wreszcie pobawić się nimi wszystkimi na raz. Najpierw znów przewrócimy wszystko do góry nogami i zamiast mieszać wszystkie kolory tęczy, pokażemy że do ponownego uzyskania koloru białego wystarczy światło czerwone, zielone i niebieskie (czyli RGB: red, green, blue) – dokładnie takie, jak wykorzystywane w ekranach telewizorów czy smartfonów.

 

Następnie wyruszycie w podróż po tęczy: stanie przed wami otworem siedem pokojów, poświęconym jej kolorom… i jednemu szpiegowi, który choć do niej nie należy, wcale nie znalazł się tam przypadkiem. Oczywiście jednak zrobimy to w typowym, funzealnym, stylu: zamiast zasypać was dziesiątkami informacji na temat, przygotowaliśmy 32 instalacje, pozwalające wejść w bliski kontakt z każdym z kolorów. Jednakże bez obawy! Dla ciekawskich i dociekliwych również się coś znajdzie. To na tym etapie poznacie każdy kolor, jego temperament i zrobicie sobie mnóstwo fajnych selfiaków – a to dopiero początek waszej przygody.

 

liczba eksponatów

40

liczba pokoi

12

liczba scenek do selfie

37

czas zwiedzania

60 minut

Sprawdź
także

Wystawa

światła

Od świecących elementów przez planetarium aż po przeróżne lustra – poznaj tajemnice od zupełnie nowej strony, zanurz się we własnych odbiciach, zagub się w magicznej fluo dżungli lub wejdź w głąb kosmosu. Na wystawie światła poznasz tajniki światła niewidzianego oraz historię luster.

ODWIEDŹ NAS

Kup bilet online i odbierz za 5 zł fundoga fracuskiego + lemoniadę tylko do środy do 20:00